اقامت آلمان

اقامت آلمان

موسسه سام با همکاری وکلای مجرب خود در اتحادیه اروپا ، در زمینه خدمات نگارش طرح توجیهی اقتصادی و راه اندازی کسب و کار شما و همچنین اخذ اقامت آلمان آماده ارائه خدمات می باشد.

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

طبق قوانین مهاجرتی آلمان ، اشخاص غیر اروپائی می توانند اقامت اروپا و مشخصا اقامت آلمان را از طریق ثبت شرکت برای سهامداران و مدیر عامل شرکت بدست آورند.ثبت شرکت در آلمان به تنهایی باعث دریافت اقامت نمی شود. برای اخذ اقامت آلمان ابتدا باید طرح توجیهی اقتصادی(Business plan) به اداره بازرگانی آلمان ارائه شود که برنامه کار 3 سال آینده شرکت خود را توضیح داده و هدف خود را برای دریافت اقامت آلمان و ورود به این کشور بیان کند، در صورت موافقت با طرح تجاری و ارائه مدارک معتبر توسط متقاضی، اخذ مجوز اقامت آلمان امکان پذیر است.

دولت آلمان به دلیل دارا بودن اقتصاد قوی در اروپا و همچنین شرایط سخت اقامتی نسبت به کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه ی شینگن ، پس از تحقیق و تائید درخواست متقاضی، ابتدا اقامت موقت به متقاضی اعطا می نماید که این اقامت در صورت اجرای موفق فعالیت اقتصادی عنوان شده درB.P و صلاحیت داشتن متقاضی به اقامت دائم آلمان تبدیل می شود. تاسیس یک شرکت تجاری در آلمان توسط اتباع خارجی بدون توجه به ملیت یا محل اقامت ، امکانپذیر می باشد. کم ترین میزان سرمایه گذاری در آلمان برای موسسان خارجی شرکت ها نیاز می باشد که قصد شروع یک تجارت را در این کشور دارند. سرمایه گذاران خارجی می توانند از میان فرم های قانونی متفاوت برای دریافت اقامت آلمان و شروع تجارت در این کشور، یکی را انتخاب کنند. شرکت های ثبت شده هم می توانند برای تأسیس یک دفتر کاری در آلمان اقدام کنند. ساختار اولیه ی همه فرم های شرکتی در قانون تصریح شده است که قابل پیش بینی بودن و اطمینان قانونی را فراهم می کند. شرایط قانونی یکسانی برای سرمایه گذاران خارجی و بومی وجود دارد. کشور آلمان در اتحادیه اروپا قانون تعیین می کند و آلمان مدافع سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا است.

مزایای دریافت اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 • اقتصاد پایدار آلمانسیاست های نوآوری و تغییر در جهت پیشرفت آلمان
 • بهره مندی از مزایای مالیاتی با داشتن اقامت آلمان
 • بهره مندی از نیروی کار حرفه ای در آلمان
 • زیر ساخت های پیشرفته آلمان
 • زندگی در یکی از بهترین کشور های اروپا با داشتن اقامت آلمان
 • مالکیت ۱۰۰% شرکت در آلمان
 • امکان اخذ آسان ویزاِی آمریکا،کانادا، استرالیا و....
 • افتتاح حساب بانکی در اروپا
 • استفاده از مارک تجاری (برند) اروپائی
 • بهره مندی از قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا با داشتن اقامت آلمان
 • امکان درخواست اقامت دائم آلمان پس از ۳ سال
 • امکان درخواست پاسپورت آلمان و دریافت حق شهروندی این کشور پس از اخذ اقامت دائم
 • محبوب ترین کشور برای مهاجرت به اروپا

مراحل ثبت شرکت در آلمان و دریافت اقامت آلمان

 • ارائه مدارک و سابقه تجاری متقاضی اقامت آلمان
 • دریافت تائیدیه برای پذیرش پرونده متقاضی اقامت آلمان
 • تنظیم قرارداد با توجه به درخواست متقاضی اقامت آلمان و نوع فعالیت شرکت
 • تشکیل پرونده از طریق وکیل در آلمان
 • اخذ ویزای شینگن برای تردد آسان در طول پروسه اخذ اقامت آلمان
 • ارائه طرح تجاری توسط موسسه و ارائه آن به دولت آلمان
 • تعیین وقت مصاحبه در سفارت آلمان واقع در ایران برای دریافت ویزای شینگن نوع D متقاضی و خانواده ایشان
 • حضور متقاضی در آلمان جهت انجام مراحل تکمیل ثبت شرکت و دریافت اقامت آلمان یکساله

توجه داشته باشید که بعد از گذشت یک سال و ارائه گزارش کاری شرکت متناسب با طرح تجاری اولیه ، اقامت آلمان تمدید خواهد شد. بعد از ۳ سال اقامت در آلمان و در صورت ارائه فعالیت تجاری مثبت، فرد متقاضی و خانواده ایشان واجد شرایط دریافت اقامت دائم و پاسپورت آلمان خواهند بود.

اطلاعات تکمیلی در مورد آلمان

توجه فرمایید موارد ذیل برای افزایش اطلاعات مخاطبان درج شده و جزء خدمات موسسه سام نمی باشد.

چرا مهاجرت به آلمان پیشنهاد می شود؟

کشور آلمان یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا محسوب می شود. آلمان از کشور های برجسته و سرشناس اروپا است. از مزایای قابل توجه اقامت آلمان بالا بودن سطح کیفیت زندگی وپایین بودن هزینه های زندگی است. آلمان از بالاترین سطح آموزش و پرورش و پزشکی برخوردار است و یک شهروند آلمانی از تمام این امکانات به صورت رایگان استفاده می کند.

اقامت آلمان (کاری) و انواع کار برای غیر اروپایی ها

بر اساس قوانین جدید که در اداره مهاجرت آلمان به تصویب رسید 3 نوع اقامت برای اهداف کاری در آلمان وجود دارد

 • خود اشتغالی
 • تخصص حرفه ای
 • اشتغال عمومی

اشتغال به کار عمومی برای اخذ اقامت آلمان

اشتغال به کار عمومی در آلمان بر اساس نیاز های اعلام شده دولت آلمان است. دو شرط اساسی جهت پذیرفته شدن و دریافت اقامت آلمان ، داشتن تخصص حرفه ای و دریافت یک پیشنهاد اختصاصی جهت استخدام است.

تخصص حرفه ای برای اخذ اقامت آلمان

بر اساس مصوبه های که در جمهموری فدرال آلمان به ثبت رسیده است فارغ التحصیلان با مدرک پسا دکتری میتوانند جهت دریافت این نوع اقامت کاری اقدام کنند.

خود اشتغالی و دریافت اقامت آلمان

با ایجاد یک کسب و کار سودمند و متناسب با نیاز های کشور که به طور کامل توسط سرمایه شخصی فرد ایجاد شده است می توان درخواست اقامت آلمان را نمود. طول دوره اقامت صادر شده حداکثر 3 سال است که در صورت موفق بودن کسب و کار ایجا شده مجددا تمدید می گردد. اقامت آلمان به 2 نوع محدود و نا محدود تقسیم می شوند. اقامت های محدود معمولا بعد از داشتن چندین سال اقامت محدود(موقت) به دست می آید. برای اخذ اقامت نامحدود نیاز به ارائه مدارک جهت لزوم نیاز به این نوع اقامت است. از تفاوت های بارز در اقامت محدود و نامحدود وجود تاریخ انقضا در اقامت های محدود است.

انواع کلی اقامت آلمان

اقامت آلمان غیر دائم یا موقت

این نوع اقامت آلمان از لحاظ زمانی محدود بوده و برای هدفی مشخصی داده می شود که به قرار ذیل می باشد:

این نوع مجوز اقامت به افراد زیر داده می شود

 • به افراد خانواده کسانی که دارای تابعیت آلمانی می باشند
  • همسر یک تبعه آلمانی
  • فرزند صغیر یک آلمانی
  • به پدر یا مادر بچه (صغیر) دارای تابعیت آلمانی برای سرپرستی
 • به افراد خانواده دارای تابعیت خارجی
  • به فرزند صغیر تبعه خارجی (ماده ۳۲ و تمدید آن با توجه به مواد دیگر)
  • اقامت توسط تولد بچه در آلمان با شرایط ویژه آن (ماده ۳۳ و مواد ۳۴ و ۳۵)
  • اقامت به پدر یا مادر بچه تحت شرایط خاص (ماده ۳۶)

اقامت آلمان دائم یا همیشگی

این اقامت به افرادی داده می شود که

 • پنج سال کامل دارای اقامت موقت بوده اند
 • هزینه زندگی خود را از راه کار خود تامین نمایند
 • زبان آلمانی بدانند.

و شرایط دیگر که مهمترین آنها همین سه شرط بالا می باشد.

اقامت دائم آلمان برای افراد با تخصص بالا (کارشناسان برتر)

این افراد به دو دسته تقسیم می گردند

 • دانشمندان با دانش ویژه و استادان و مدرسان با موقعیت بالا یا همکاران علمی با موقعیت بالا (بدون توجه به مقدار حقوق آنها)
 • کارشناسان و کارمندان در سمت مدیریت با تجربه کاری ویژه (مقدار حقوق سالیانه آنها نباید از یک مبلغ خاص کمتر باشد.)

اقامت آلمان (تحمل و پناهندگی)

     اقامت تحمل

        این نوع اقامت به کسانی داده می شود که تقاضای پناهندگی آنها رد و قطعی شده ولی اخراج و بیرون کردن آنها به دلایل انسانی یا دلایل دیگر در مدت زمانی معین ممکن نباشد. این نوع اقامت آلمان محدویتهای مکانی و کاری دارد.

   اقامت پناهندگی

     این نوع اقامت به پناهجویان یا به درخواست کنندگان یا متقاضیان پناهندگی داده می شود و تا تصمیم گیری در باره تقاضای پناهندگی آنها معتبر می باشد. این اقامت حق کار یا تغییر محل اقامت و حقوق دیگر را شامل نمی شود، ولی تحت شرایطی        ممکن است این محدودیت ها برداشته شوند.

اخذ اقامت آلمان و تابعیت از طریق ازدواج

بر اساس نظام حقوق بین الملل خصوصی در اکثر کشور های جهان پذیرفته شده که در صورت ازدواج فی مابین زوجین شخص می تواند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند. کشور آلمان از این این قائده مستثنی نمی باشد. لذا چنان چه یک نفر با یک آلمانی ازدواج کند می تواند جهت اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج اقدام کند. برای مثال: در بند 6 از ماده 976 قانون مدنی ایران قید شده هر زمان تبعه خارجی که با شوهر ایرانی ازدواج کند ایرانی محسوب می شود. در بعضی کشورها نظیر ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با شوهر یا زن آن کشور متفاوت است. لیکن در مورد کشور آلمان ازدواج با مرد یا زن آن قطعا منتهی به اخذ تابعیت می شود البته در صورتی که پرونده درست ارائه شود و دارای شاکله صحیح حقوقی باشد. لازم به ذکر است در نظام حقوقی بعضی کشورها نظیر ایران ازدواج دارای آثار تحمیلی تابعیت می باشد. برای مثال: در ماده 976 قانون مدنی ایران اگر زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند از نظر قانون گذار خود به خود ایرانی حساب می شود. حال آنکه ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نیست. همچنین است در کشور آلمان که ازدواج با شخص آلمانی نیازمند در خواست برای اخذ تابعیت می باشد و تا شما در خواست و پرونده را ارائه نکنید تابعیت به شما ارائه نمی گردد.
بدیهی است اطلاعات حقوقی در خصوص ازدواج وشروط ضمن عقد ازدواج و اخذ تابعیت یا اقامت آلمان از طریق ازدواج دارای پیچیدگی ها و اصول حقوقی خود می باشد.

اخذ اقامت آلمان و تابعیت از طریق تولد

اخذ تابعیت در آلمان از طریق خون می باشد. هرچند دربسیاری از کشورها تولد در آن کشور عامل اصلی اخذ تابعیت نیست ولیکن از موارد تاثیرگذار محسوب می شود.
تابعیت از طریق تولد جزء اصلی ترین انواع تابعیت محسوب می شود. این تابعیت تابعیتی است که با تولد شخص شروع شده و در طول زندگی ادامه می یابد و از دو روش خاک یا خون حاصل می شود. معمولا این تابعیت غیر ارادی و تحمیلی است. به این مفهوم که چنان چه شخصی در ایران متولد شود بر اساس مفاد قانون ما خواه ناخواه ایرانی محسوب می شود، البته به شرط اینکه شرایط دیگری نظیر پدر ایرانی هم لحاظ شده باشد. بنابراین کسی که دارای تابعیت ایرانی از طریق تولد شد نمی تواند تابعیت را انتخاب کند بلکه تابعیت بر او تحمیل می شود. ترک این نوع تابعیت نیز مستلزم رعایت شرایط حقوقی خاص می باشد. برای مثال: ماده 988 قانون مدنی مقرر نموده اتباع ایرانی نمی توانند ترک تابعیت کنند مگر با رعایت چهار شرط ذکر شده در ماده فوق.

مهاجرت به آلمان و کار در اتحادیه اروپا با کارت آبى

در پی کمبود نیروی کار و نیاز اتحادیه اروپا به نیروی انسانی در برنامه چشم انداز اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، در سال ۲۰۰۷ طرح و برنامه ای با ایده ی الهام گرفته از طرح گرین کارت آمریکا و با استفاه از نماد پرچم اتحادیه اروپا که به رنگ آبی است تحت نام Bluecard یا همان کارت آبی ارائه نمود که طی آن نیروهای کاری و متخصص غیراروپایی بتوانند در قالب این برنامه به تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا - به غیر از کشورهای انگلستان، ایرلند و دانمارک که از شرکت در این برنامه خودداری نمودند- مهاجرت کاری داشته باشند. با استفاده از کارت آبی دروازه های اتحادیه اروپا به روی شهروندان کشورهای غیراروپایی که شرایط مهاجرت به اروپا برای کار را دارند باز می شود. نخستین کشور از اتحادیه اروپا که تاکنون از این برنامه استقبال بیشتری نموده و حتی مقدمات اجرایی این برنامه را فراهم آورده است، بزرگترین قدرت صنعتی اروپا یعنی کشور آلمان است که شرایط و پیش نیازهای احراز کارت آبی و اقامت آلمان را بطور رسمی اعلام و از اول ماه جولای سال ۲۰۱۲ میلادی به آن ضمانت اجرایی نیز داده است. بنابراین با اجرایی شدن این برنامه در کشور آلمان ، نیروهای متخصص کاری غیراروپایی از این پس می توانند با دریافت این ویزای کار ، در مدت زمان کمی وارد آلمان شوند و حتی خانواده های خود را نیز به همراه بیاورند.

شرایط اقدام برای دریافت اقامت آلمان از روش کارت آبی

متقاضیان باید توجه داشته باشند که داشتن مدرک دانشگاهی معتبر که اعتبار آن به وسیله سازمان ارزشیابی مدارک تحصیلی در آلمان تأیید گردد و ارائه قرارداد کاری با یک کارفرما که حداقل درآمد سالانه تعیین شده 44800 یورو باشد ازمهمترین شرایطی است که برای دریافت کارت آبی لازم است. قابل ذکر است متخصصان و نیروهای کاری که در فهرست "مشاغل خاص یا موردنیاز شدید آلمان" باشند هم می توانند با داشتن قرارد کاری با حداقل حقوق سالانه 34944 یورو برای دریافت کارت آبی اقدام کنند. پزشکان, مهندسان در رشته های مختلف، دانش آموختگان رشته های علوم طبیعی، ریاضی و کارشناسان علوم رایانه و انفورماتیک در لیست مشاغل خاص و موردنیاز آلمان قرار دارند.

همه متقاضیان متخصص و دانش آموخته ای که مدرک تحصیلی شان در اداره ارزشیابی مدارک آلمان به رسمیت شناخته شود در صورت یافتن کار با درآمد مشخص شده در بالا می توانند با دریافت کارت آبی آلمان برای دریافت ویزای کاری بر اساس مدت زمان مشخص شده در قرارداد کاریشان اقدام کنند. حداکثر مدت اقامت کاری بر اساس کارت آبی آلمان، 33 ماه معین شده است که بعد ازاین مدت و در صورت شاغل بودن متقاضیان میتوانند این نوع ویزا را به اقامت دائم آلمان PR تغییر دهند و اقامت دائم آلمان را دریافت کنند. چنانچه متقاضیان هنگام اقدام و یا در طول زمان اقامت خود در آلمان بتوانند مدرک زبان آلمانی با سطح B1 ارائه کنند ، حداقل مدت زمان تعیین شده برای اجازه درخواست اقامت دائم از 33 ماه به 21 ماه کاهش می یابد و در نتیجه متقاضی در زمان زودتری میتواند برای اقامت دائم خود و خانواده اش اقدام نماید. نکته قابل توجه این است که کارت آبی یا این نوع ویزای اقامت کاری آلمان را نمیتوان بدون داشتن پیشنهاد کاری دریافت کرد.

مزایای دریافت اقامت آلمان از طریق کارت آبی

کارت آبی آلمان یک ویزای کاری قابل تمدید و قابل تغییر به اقامت دائم آلمان است که به دارندگان آن اجازه اقامت و کار در آلمان را می دهد. همچنین، شرایط مهاجرت خانواده این افراد نیز به آلمان تحت شرایطی ممکن و قابل انجام است. بر اساس قوانین کارت آبی آلمان ، خانواده فرد دارنده کارت آبی آلمان (همسر،شوهر،فرزند) حق کار و زندگی در آلمان را به مدت اعتبار اجازه اقامت فرد دارنده کارت آبی آلمان خواهد داشت. قانون کارت آبی تسهیلاتی نیز برای کارفرمایان در نظر گرفته و اولویت بندی های موجود در مراتب استخدامی را حذف کرده است. اداره کار آلمان تاکنون اولویت پر کردن یک پست خالی در موسسات و ادارات را به شهروندان آلمانی داده اما کارفرمایان با اتکا به این مصوبه می توانند با دست باز و بدون هماهنگی با اداره کار آلمان ، متخصصان خارجی را استخدام کنند.

سطح حقوق و درآمدها در آلمان

با توجه به اینکه با چه مدرک تحصیلی و سوابق کاری مرتبط یا غیرمرتبط و اینکه در چه شرکت یا سازمانی با چه اندازه ای مشغول بکار می شوید یا هستید و همچنین بسته به شهر محل زندگی تان در آلمان، سطح درآمد و حقوق تان می تواند بسیار متغیر باشد اما بطور متوسط سطح درآمد متوسط سالانه برای مشاغل تخصصی و مشاغلی که مستقیما در ارتباط با مدرک تحصیلی تان است می تواند از ۴۰,۰۰۰ تا ۵۰,۰۰۰ یورو در سال (درآمدناخالص پیش از کسورات)متغیر باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص اقامت آلمان با شماره تلفن های موسسه سام تماس بگیرید.

ویزای شینگن مولتیپل سوییس

ویزای شینگن مولتی فرانسه

ویزا 3ساله شینگن

نمونه گواهی شهروندی

نمونه صفحه اول پاسپورت دومینیکا

نمونه پاسپورت دومینیکا (3)

نمونه پاسپورت دومینیکا (2)

نمونه اقامت اسلواکی

گواهی شهروندی

گواهی شهروندی دومینیکا

   مشاوره رایگان
۰۲۱-۲۶۷۶۶۴۴۵
۰۲۱-۲۶۷۶۶۴۳۹
۰۹۱۲-۵۲۳۴۵۰۳ telegram
مشاوره رایگان   ۲۶۷۶۶۴۴۵-۰۲۱   ۲۶۷۶۶۴۳۹-۰۲۱   ۵۲۳۴۵۰۳-۰۹۱۲telegram